چگونه همکاری بین تیمی را بهبود ببخشیم؟قسمت دوم

در مقاله قبلی در رابطه با تعدادی از روش هایی که موجب بهبود همکاری بین تیمی بود صحبت کردیم و مشخص شد جهت یک همکاری بین تیمی خوب تیم ها می توانند روی شاخص های عملکرد کلیدی به توافق برسند. هرکس مسئولیت بخشی از آنها را بر عهده بگیرد؛ یا اینکه اعضای تیم ها همدیگر را در جریان پیشرفت فرآیند کاریشان بگذارند.

همچنین مشخص کردن وظایفی که نیاز به همکاری بین تیمی دارد و وجود نرم افزاری جهت نمایش گزارش پروژه در هر مرحله نیز موجب بهبود همکاری بین تیمی می شود. حال در این مقاله به سایر موارد موثر بر همکاری بین تیمی می پردازیم.

بهبود کار تیمی

۵- یک نقطه تماس واحد برای هر تیم اختصاص دهید.

برای اینکه همکاری با مشتریان به بهترین شکل صورت بگیرد، پیشنهاد می شود تنها یک فرد رابط از میان هر تیم با مشتریان در تعامل باشد.

این کار باعث می شود که مشتری سردرگم نشود، هم پوشانی بین وظایف از بین برود و جهت مدیریت انتظارات کمک کند.

ارتباط بین تیمی

هر دو فرد رابط بایستی تیم‌های مربوطه را به‌منظور مؤثرتر کردن مقدمه‌چینی‌ها یکی کنند.

۶- یک منشور تیمی ایجاد کنید.

یکی از روش ها برای بهبود همکاری بین تیمی در کسب و کارها ایجا منشور تیمی است. منشور تیمی اساساً یک طرح کلی برای همکاری اعضای یک تیم در جهت دستیابی به اهداف است.

منشور تیمی

یک منشور تیمی باکیفیت بالا شامل مواردی از قبیل هدف اصلی تشکیل تیم، اهداف، مأموریت‌ها، مقاصد کلی و مسئولیت‌های هر یک از اعضای تیم است. این منشور همچنین انتظارات از همکاری بین تیمی و برنامه زمانی برای ملاقات تیم‌ها را نیز تعیین می‌کند. مزیت دیگر این روش این است که ایجاد منشور همچنین به‌عنوان یک تلاش اولیه برای تیم‌سازی نیز عمل می‌کند.

۷- هنگام پایان کار، تیم را در جریان قرار دهید.

گاهی اوقات، وقتی با دیگران همکاری داریم، مسائل کوچک از قبیل در جریان گذاشتن دیگران از اتمام کار را فراموش می‌کنیم. زمانیکه اعضای تیم ها در جریان اتمام کار قبلی فرد نیستند، به راحتی نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که فرد در آینده چه کار خواهد کرد.

کار تیمی

بنابراین از اینکه اعضای تیم تان می دانند که بایستی کارها را به نفرات بعدی بسپارند مطمئن شوید؛ این اطلاع رسانی را می توان از طریق یک نرم افزار مدیریت پروژه، ارسال پیام چت به هم تیمی یا حتی با گذاشتن دست روی شانه ی آنها صورت گیرد. این امر موجب افزایش مسئولیت پذیری، کاهش استرس تیم و مشخص شدن جهت گیری تیم می شود.

۸- از اعضای تیم بخواهید کارهای خود را به اشتراک بگذارند.

با اشتراک گذاری کارهای اعضای تیم، همکاری تیمی بین تیمها بهبود پیدا میکند. تیم‌ها زمانی بهتر همکاری می‌کنند که یکدیگر را به‌ خوبی درک کنند و در جریان وظایف هر یک از اعضای تیم باشند.

همکاری بین تیمی

یک روش عالی برای به اشتراک‌گذاری کار این است که فهرست فعالیت روزانه هر یک از اعضای تیم برای دیگر اعضا کاملاً شفاف باشد. شما می‌توانید از یک وایت برد، سیستم چت یا ابزار بهره‌وری طراحی شده برای دستیابی به این منظور استفاده کنید.

زمانی که تمامی اعضا می‌توانند تلاش و کار هر یک از اعضا در جهت دستیابی به هدف مشترک را ببینند، همکاری مؤثر بسیار ساده‌تر خواهد بود. این کار همچنین هر یک از اعضای تیم را مسئول‌پذیرتر می‌کند و به آن‌ها انگیزه لازم جهت اتمام کار را می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *