تعارض و مدیریت آن با کمک نقشه ارزش منحصر به فرد هر نقش

مدیریت تعارض

تعارض و مدیریت تعارض موضوعی است که در این مقاله به اهمیت آن و اینکه چگونه می توان از آن به یک فرهنگ سالم برسیم خواهیم پرداخت. اینکه بتوان چالش ها را به دست گرفت و آنها را به نحو درستی مدیریت کنیم.

تعارض در گروه

مدیران می‌توانند با استفاده از تمرینی نقشه ارزش منحصربه‌فرد هر یک از اعضای تیم(با هر نقشی که ایفا می‌کنند)، تنش‌ها و درگیری‌های بین آنها را ترسیم و نرمال‌سازی کنند. یک دایره بکشید و این دایره را به بخش‌هایی تقسیم کنید به طوری که هر بخش نقش هر یک از اعضای تیم را به نمایش بگذارد.

برای هر نقش سؤال کنید که ارزش منحصربه‌فرد این نقش در این تیم چیست؟ این نقش روی کدام یک از ذی‌نفعان متمرکز شده است؟ رایج‌ترین تعارض‌های این نقش در بحث‌های تیمی چیست؟ برای هر یک از اعضای تیم به این سؤالات پاسخ دهید؛ بخش‌هایی که ایجاد کرده‌اید را با جواب‌هایی که به دست آوردید  نقش هایی که در تعارض دخالت دارند را برای افرادی که آن را یک تعارض میان فردی تلقی کرده اند را ، بوسیله ی افزایش آگاهی و یک زبان مشترک به عنوان تعارضی مبتنی بر نقش کاملا سالم بیان کنید.

 

سازمان ها آنقدر بر روی نیروی کار شاد و متعهد تمرکز کرده اند که از هرگونه تعارض خودداری می کنند.  یکی از نشانه های فرهنگ اجتناب از  درگیری و تعارض این است که با ابراز کمترین ناراحتی در جلسه به افراد پیشنهاد می شود که بحث را تمام کنند ،که این موضوع خود موجب می شود افراد این ناراحتی را با خود همراه داشته باشند.

حل تعارض در سازمان

مورد دیگر شامل مدیرانی می شود که ترس از نه گفتن دارند. آنها به دلیل عدم برخورد با فرد غیرمولد در تیم و مدیریت تعارض، موجب ایجاد محیط کار ناعادلانه و ناکارامد می شوند، که باعث سرخوردگی و حتی کینه توزی افراد دیگر می شوند.

در عصری که ذینفعان از رضایتمندی کارمندان خود نفع می برند ،این موضوع که تیم ها از تعارض اجتناب میکنند، جای تعجب ندارد. بیشترین چالشهای همکاری و مشارکت در سازمان هایی دیده می شود که از تنش و درگیری فراری هستند. اجتناب از درگیری به معنای تحمل عملکر ضعیف است که موجب سست شدن سایر کارکنان می شود.

تنش و درگیری

اجتناب از درگیری  یعنی اینکه بیان مخالفت از سمت افراد با امنیت خاطر انجام نمی شود و باعث ایجاد استرس و کینه می شود.در اینجاست که اهمیت مدیریت تعارض ها برای داشتن یک فرهنگ سالم در سازمان احساس می شود. پنهان کردن تعارض ها فقط در مشارکت و همکاری مشکل ساز نیست بلکه جلوگیری و اجتناب از تنش برای کل کسب و کار مضر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *